Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3466,3600,3866,4000,4133,4400,4600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 6 |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of EATX power connectors | 1 |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Thunderbolt headers | 1 |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I225-V |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Cooling type | Active |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Power source type | ATX |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
