In the dark, starless night, the falcon strikes fear into the heart of its prey
This easy-to-use utility combines the speed of SSDs with the high capacity of HDDs into a single drive, enhances the read/write speeds of the device to match that of SSDs, bolsters data performance for incredible value, and transforms the everyday PC to a performance driven system.
To fully support the latest 3rd Gen AMD Ryzen processors, B550 AORUS motherboards equip with the ultimate power solution which is power balanced, digital and multiple phases.
After countless experiments and testing, GIGABYTE presents the unbeatable B550 AORUS ELITE AX V2 AMD Socket AM4 ATX Motherboard for enthusiast.
No Compromise and never stop to achieve higher.
B550 AORUS ELITE AX V2 motherboard uses a 12+2 phases Digital Twin Power Design which includes PWM controller, DrMOS and Ferrite core choke as high quality selected components.
These 100% digital controller offer incredible precision in delivering power to the motherboard's most power-hungry and energy-sensitive components, allowing enthusiasts to get the absolute maximum performance from 3rd Gen AMD Ryzen processors.
GIGABYTE realize that customer won't stop chasing a better computing performance.
We take care of it and implement on products.
Protective and optimized memory trace enhance the performance.
Faster read and write are needed to save time and improve efficiency.
We offer plenty of M.2 storage with thermal guards to ensure unthrottled read and write.
In advance, adopting PCIe 4.0 ready components get the B550 motherboards easier to upgrade.
With the optimized daisy-chain routing, the B550 motherboard provides a proven speed of DDR4-4000MHz and beyond with high density memory modules.
Optimized daisy-chained routing eliminates the stub effect, pushes the one DIMM per channel in dual channel interleaving mode to hit higher memory frequencies, providing professional gamers a denser and faster system memory experience.
Unthrottled performance is guaranteed by the advanced thermal solution which including Enlarged Heatsinks, High Quality Thermal Conductivity Pads and Thermal Guards.
B550 motherboards are cool on MOSFETs and M.2 SSDs even on full loading.
It provides lower temperatures for enthusiasts, overclockers and professional gamers.
A high-end product needs to be future-proof so your system stays up-to-date with the latest technology.
B550 AORUS motherboards provide all next generation network, storage, and WIFI connectivity to keep you up to speed.
Adoption of 2.5G LAN provide up to 2.5 GbE network connectivity, with at least two times faster transfer speeds as compared to general 1GbE networking.
It’s perfectly suit for gamers and streamer with ultimate and smooth online experience.
It also backward compatible with Multi-Gig (10/100/1000/2500Mbps)of RJ-45 ethernet.
For enthusiasts, sound quality is just as essential to the gaming experience.
B550 motherboards are equipped with high quality audio components such as Hi-Fi grade WIMA FKP2 capacitors and Nichicon Fine Gold capacitors to provide a superb audio experience.
The exclusive AORUS AMP-UP Audio technology makes for the ideal onboard sound solution for the most demanding audiophiles.
The AORUS motherboards boast a combination of Hi-Fi grade WIMA FKP2 capacitors and high-end audio capacitors.
While the high-end audio capacitors are suited for high-grade audio equipment, using state of the art technology to provide rich sound in the bass and clearer high frequencies, the WIMA FKP2 capacitors are being used widely in premium grade Hi-Fi systems.
The addition of this to the exclusive AOURS AMP-UP Audio technology makes for the ideal onboard sound solution for the most demanding audiophiles.
AORUS motherboards feature an audio noise guard that essentially separates the board's sensitive analog audio components from potential noise pollution at the PCB level.
LED trace path lighting Illuminates to show the separation of the PCB layers.
B550 motherboards feature RGB FUSION 2.0 and offer the option to control onboard, external light strips, and/or AORUS devices with RGB/ Addressable RGB LEDs to make your PC unique and stylish.
Now offering more LED customizations than ever, users can truly adapt their PC to represent their lifestyle.
With full RGB support and a redesigned RGB Fusion 2.0 application, the user has complete control over the LEDs which surround the motherboard.
GIGABYTE is reputable for its product durability and high standard of manufactured process. Needless to say, we use the best, high quality components on B550 motherboards and reinforce each part of components to be solid and durable.
The innovative one piece stainless steel shielding design from GIGABYTE reinforces the PCIe connectors to provide the extra strength required to support heavy graphics cards.
Now set up your stage and share the greatest gaming moments with XSplit Gamecaster + Broadcaster!
Fully optimized social media integration is ready for real-time chats—keeping you notified yet focused in the game.
It takes just one click to stream your gameplay to Twitch.
Host your game like a pro!
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933,3200,3333,3600,4000,4400,4600,4733 MHz |
| Supported memory module capacities | 8GB,16GB,32GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Audio chip | Realtek ALC1200 |
| PC health monitoring | CPU, FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| ACPI version | 5.0 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Clear CMOS jumper |
| Power source type | ATX |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Socket AM4 | |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) | |
| Intel Wi-Fi 6 AX200 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
