32GB (2x16GB), DDR5-6000, CL36-36-36-96, 1.35V, AMD EXPO
Get ready for action-packed gaming and other high-performance applications with this powerful memory module.
The Trident Z5 Neo series is the best choice for building high-performance systems because it comes with AMD EXPO overclocking technology.
This makes it easy to overclock the memory on AMD platforms that support it.
Designed for DDR5-enabled AMD platforms, Trident Z5 Neo is created from high-quality, hand-screened DDR5 DRAM ICs to achieve high overclocked memory performance on DDR5 AMD platforms.
To unleash overclocked memory performance, the Trident Z5 Neo comes with AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) support to allow a simple memory overclocking experience in the BIOS.
Incorporating hypercar elements, the Trident Z5 Neo is designed with a sleek and futuristic exterior.
Featuring a black brushed-aluminum inset into a matte black body with precision CNC highlight stripes, the Trident Z5 Neo is ideal for a multitude of PC build themes.
G.SKILL's rigorous validation process is used to test each Trident Z5 Neo memory kit to make sure they are of the highest quality.
Just set it and go. The only thing standing between you and amazing performance with AMD EXPO overclocking profiles is a simple BIOS setting.
* Enable the EXPO profile in the BIOS to reach the rated overclock speed of this memory kit. Maximum memory speed and system stability depend on the capabilities of the motherboard and CPU.
| CAS latency | 36 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | |
| SPD profile | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
