2x 16 GB DDR5, 6400MHz, 1.4V, Non-ECC
Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design, available in metallic silver or matte black, the Trident Z5 RGB DDR5 memory is the ideal choice for gamers, overclockers, content creators, and enthusiasts looking to build a high-performance system.
Blazing Fast DDR5 Extreme Performance
Each Trident Z5 RGB memory module is made from high-quality, hand-screened DDR5 ICs to get the best memory performance on next-gen DDR5 platforms.
They are designed to meet the highest performance and quality standards.
G.SKILL is dedicated to developing ever-faster extreme overclocking memory on each new Intel platform generation.
Developed and optimized on the latest 12th Gen Intel Core processors and Intel Z690 chipset platform, Trident Z5 RGB taps into the speed potential of DDR5 to bring a whole new level of performance to worldwide gamers, overclockers, and enthusiasts.
The all-new Trident Z5 family incorporates hypercar elements into the iconic Trident heatspreader design, creating a sleek and futuristic exterior.
Featuring a black brushed-aluminum strip inset into a metallic silver or matte black body, and topped with a translucent RGB light bar optimized for smooth lighting, the Trident Z5 RGB is ideal for any PC build theme.
With the G.SKILL lighting control software or a third-party motherboard software that works with it, it's easy to change the colors and effects of the Trident Z5 RGB's RGB lighting.
Designed to fully utilize the faster frequency speed and boost data transfer rate, each DDR5 IC is implemented with twice the amount of banks and bank groups, as well as a doubled burst length: 32 banks across 8 banks with a burst length of 16.
DDR5 memory is able to send more data than DDR4 because it has a module layout with two 32-bit sub-channels.
Each DDR5 memory module is built with an on-board PMIC (power management integrated circuit) chip, which allows for better granular power control and more reliable power delivery to improve signal integrity at high frequency speeds.
Finally, this means maintaining the highest possible level of system stability for gaming and work.
Each and every Trident Z5 RGB memory kit is tested under G.SKILL’s rigorous validation process to ensure best-in-class reliability and compatibility across the widest range of motherboards.
Want to sync up your system's lighting?
You can use Asus Aura, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, or ASRock Polychrome Sync software to personalize the colors and effects of your Trident Z5 RGB memory and compatible motherboards!
Just set it and go. With the latest Intel XMP 3.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
Additionally, XMP 3.0 enables two customizable user-defined profiles to be saved in the memory module via BIOS on supported motherboards, so your fine-tuned memory settings go wherever the modules go.
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.4 V |
| ECC | |
| SPD profile | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | |
| Backlight colour | Multicolour |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
