Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Number of languages | 17 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 6720 x 2240 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Video intelligence analytic | |
| Noise reduction | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 20 fps |
| Video streaming |
| Tilt angle range | 0 - 65 ° |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Detect distance | 3 m |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focus |
| Video motion detection | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Defcous, Heat map |
| Alert notification type | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Motion sensor |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Internal memory | 8192 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Ethernet LAN | |
| Supported network protocols | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port |
| Audio input channels | 1 |
| Audio output channels | 1 channels |
| Audio formats supported | G.711, G.711 μ-law, G.726 |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Diameter | 253 mm |
| Weight | 3200 g (7.05 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 10.4 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 25.5 W |
| Power consumption (max) | 16 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Number of cameras | 1 |
| 1 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.