Back to Top
Axis P3818-PVE IP security camera Outdoor 5120 x 2560 pixels Ceiling/wall
It provides 180° of horizontal and 90° of vertical coverage with no blind areas, thanks to its 13 MP resolution and seamless stitching of all three pictures.
It's simple to add audio support with edge-to-edge technology. Furthermore, built-in cybersecurity protections protect your system and prevent unwanted access.
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Number of languages | 11 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POR, RUS |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 5120 x 2560 pixels |
| Total megapixels | 13 MP |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Noise reduction | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.05 lx |
| Viewing angle, horizontal | 180 ° |
| Viewing angle, vertical | 90 ° |
| Tilt angle range | 0 - 50 ° |
| Pan range | -180 - 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/91000 - 1/25, 1/50000 - 1/25 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 3.2 mm |
| Password protection | |
| Security algorithms | EAP-TLS, FIPS 140-2 |
| IP address filtering | |
| HTTPS encryption |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTP/2, HTTPS , TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, RTSP, RTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, LLDP, CDP, MQTT, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Voice codecs | G.711, G.726, OPUS |
| Audio system | 2-way |
| Width | 206 mm (8.03 ") |
| Height | 221 mm (8.62 ") |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Web-based management |
| Certification | EAC, EN 55032 A, EN 55035, EN 50121-4, IEC 62236-4, EN 55024, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC 15 B A, ICES-3(A)/NMB-3(A), VCCI A, RCM AS/NZS CISPR 32 A, KC KN32 A, KC KN35, CISPR 24, CISPR 35 IEC/EN/UL 60950-22, IEC/EN/UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-22, IS 13252 IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66/IP67, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9), MIL-STD-810H (Method 501.7, 502.7, 505.7, 506.6, 507.6, 509.7, 512.6) NIST SP500-267 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
