Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Preset points | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Impact resistant |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 3712 x 2784 pixels |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 160 x 120,160 x 90,1280 x 800,3840 x 2160 |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Gain control type | Auto |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Image stabilizer | |
| Text caption overlay | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Privacy masking | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Minimum illumination | 0.004 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 90 - 21 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 49 - 12 u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 90 u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 u00b0 |
| Camera pixel size | 4.63 µm |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/45500 - 2 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 4/3 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 4 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Motorized |
| Maximum aperture number | 4 |
| Recognize distance (wide) | 85.4 m |
| Recognize distance (tele) | 255.1 m |
| Closest focusing distance | 1.5 m |
| Detect distance (wide) | 426.9 m |
| Identify distance (wide) | 42.7 m |
| Detect distance (tele) | 1275.8 m |
| Focal length range (f-f) | 12 - 48 mm |
| Identify distance (tele) | 127.6 m |
| Observe distance (wide) | 169.4 m |
| Observe distance (tele) | 506.3 m |
| Password protection | |
| Alert notification type | |
| Pixel counter | |
| Security algorithms | SNMP |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Face detection, Human detection, Line crossing detection, Moving object, Vehicle detection |
| Digest authentication |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| ROM capacity | 2048 MB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 100 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/2, TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, DHCPv4/v6, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf), IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| Streaming method | Multicast |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Terminal block port |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.726, LPCM, PCM |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Sample rate | 48 kHz |
| Weight | 3200 g (7.05 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Power consumption (typical) | 14.9 W |
| DC-in jack |
| Remotely operated |
| Certification | UL/cUL, BIS, UKCA, CE, KC, EAC, VCCI, RCM |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| License plate recognition |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| Sustainability certificates | REACH, RoHS |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
