Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Day/night mode | |
| Number of languages | 17 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10+ |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67, IP69K |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video intelligence analytic | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 360,720 x 576,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1536 (QXGA),2560 x 1440,3072 x 1728,3840 x 2160 |
| Tilt angle range | -45 - 85 ° |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.65 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Observe distance (wide) | 25.1 m |
| Observe distance (tele) | 73.3 m |
| Recognize distance (wide) | 12.6 m |
| Recognize distance (tele) | 36.6 m |
| Detect distance (wide) | 62.9 m |
| Detect distance (tele) | 183 m |
| Identify distance (wide) | 6.3 m |
| Identify distance (tele) | 18.3 m |
| HTTPS encryption | |
| IP address filtering | |
| Alert notification type | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Ethernet LAN | |
| Supported network protocols | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Diameter | 180 mm |
| Weight | 1900 g (4.19 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 20 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
| User |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.