Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 3008 x 3008 pixels |
| Total megapixels | 12 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Noise reduction | |
| Frame rate | 30 fps |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Privacy masking | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Video streaming | |
| Flip & mirror |
| Viewing angle, horizontal | 187 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 187 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 187 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.3 " |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.2 |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Fixed focal length | 1.08 mm |
| Anti-flicker | |
| Video motion detection | |
| IP address filtering | |
| HTTPS encryption |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Internal memory | 4096 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 72 mm (2.81 ") |
| Diameter | 160 mm |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 11 W |
| Power consumption (max) | 9.1 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.