Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 2048 x 2048 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),704 x 576,800 x 600 (SVGA),960 x 960,1024 x 768 (XGA),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 480,2048 x 1536 (QXGA) |
| Supported video modes | 480p,768p,960p |
| Noise reduction | |
| 3D NR (Noise Reduction) | |
| Privacy masking | |
| Image stabilizer | |
| Video streaming | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Frame rate | 30 fps |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Flip & mirror |
| Viewing angle, horizontal | 192 ° |
| Viewing angle, vertical | 192 ° |
| Viewing angle, diagonal | 192 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 3096 x 2094 pixels |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 8 x |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 1.6 mm |
| Alert notification type | |
| Anti-flicker | |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, SIP |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Interface | RJ-45 |
| Audio input channels | 1 |
| Built-in microphone | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Audio formats supported | G.711, G.726, LC-AAC |
| Height | 54.8 mm (2.14 ") |
| Diameter | 146 mm |
| Weight | 730 g (1.61 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12 W |
| DC output voltage | 12 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Certification | FCC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
| USB connectivity |
| Colour | |
| Lens mount interface | Board mount |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.