Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Preset points | |
| People counting function | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Number of languages | 17 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking | |
| Video streaming | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Frame rate | 120 fps |
| Image stabilizer | |
| Highlight Compensation (HLC) |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Viewing angle, horizontal | 119.5 ° |
| Viewing angle, vertical | 62.8 ° |
| Viewing angle, diagonal | 142.1 ° |
| Tilt angle range | -45 - 85 ° |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 355 ° |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 4.3 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.4 |
| Minimum aperture number | 3.6 |
| Detect distance (wide) | 22.4 m |
| Identify distance (wide) | 2.2 m |
| Detect distance (tele) | 154.6 m |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Identify distance (tele) | 15.5 m |
| Observe distance (wide) | 9 m |
| Observe distance (tele) | 61.8 m |
| Recognize distance (wide) | 4.5 m |
| Focal length range (f-f) | 2.8 - 12 mm |
| Recognize distance (tele) | 30.9 m |
| HTTPS encryption | |
| Video motion detection | |
| Anti-flicker | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Alert notification type | |
| Active tampering alarm | |
| IP address filtering | |
| Mirror |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711 μ-law, G.726 |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Diameter | 160 mm |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 15.6 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 22.5 W |
| Power consumption (max) | 20 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 1 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.