Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Fog proof |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Protection features | Vandal proof |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Noise reduction | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Video streaming | |
| Flip & mirror | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Full HD | |
| Image stabilizer | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Viewing angle, horizontal | 97.5 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 71.9 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 126.2 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan | |
| Number of effective pixels (H x V) | 2616 x 1976 pixels |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| Video motion detection | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Face detection, People counting |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio system | 2-way |
| Audio detection | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Voice codecs | G.711, G.711u, G.726 |
| Height | 296 mm (11.54 ") |
| Diameter | 70 mm |
| Weight | 1220 g (2.69 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.3 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10.3 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.