Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Noise reduction | |
| Image stabilizer | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Focal length range (f-f) | 4.4 - 9.3 mm |
| Anti-flicker | |
| IP address filtering | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-PEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Internal memory | 4000 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 93.4 mm (3.64 ") |
| Height | 93.4 mm (3.64 ") |
| Diameter | 93.4 mm |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power consumption (typical) | 15.6 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 22.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Number of cameras | 1 |
| 112.1 | |
| 58 | |
| 137.5 | |
| Y | |
| 120 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.