Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 3550 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Power consumption (max) | 23.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 240 mm (9.36 ") |
| Height | 57 mm (2.22 ") |
| Weight | 1270 g (2.8 lbs) |
| 1148 | |
| 2402 | |
| Omni-directional | |
| Integrated antenna |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.