Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Rate limiting | |
| VLAN support | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security algorithms | WEP, WPA-Enterprise, WPA-PSK |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| Product colour | White |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 48.1 mm (1.88 ") |
| Height | 220 mm (8.58 ") |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.