Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| QSFP+ module slots quantity | 6 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| IGMP entries | 7000 |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 4800 Gbit/s |
| Throughput | 2678 Mpps |
| MAC address table | 212992 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | QSFP+, QSFP28, SFP, SFP+, SFP28 |
| DHCP features | DHCP server |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Routing protocols | BGP4, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP-2 |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Power consumption (max) | 725 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Heat dissipation | 1450 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 558.8 mm (21.79 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 10730 g (23.66 lbs) |
| AC | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.