Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| SFP transceiver type | SR |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 62.5/125, 50/125 µm |
| Wavelength | 850 nm |
| Hot-Plug support | |
| Hot-swap | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Full duplex | |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Width | 13.4 mm (0.52 ") |
| Depth | 56.5 mm (2.2 ") |
| Height | 8.5 mm (0.33 ") |
| Certification | MSA |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.