Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver type | SX |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Zinc steel |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 3381761 h |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Duplex system | Full, Half |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 13 mm (0.51 ") |
| Depth | 57 mm (2.22 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 214 g |
| Certification | CE, FCC, UL |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
