Back to Top
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | LX |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Package width | 69.85 mm |
| Package depth | 120.65 mm |
| Package height | 30.48 mm |
| Package weight | 181.44 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.