Back to Top
| Data transfer rate (max) | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SR |
| Cabling technology | 40GBase |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 918 nm |
| Product colour | Metallic |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Easy to install |
| Package width | 69.85 mm |
| Package depth | 120.6 mm |
| Package height | 30.48 mm |
| Package weight | 181.4 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.