Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Printing colours | Black |
| Maximum print length | 4.8 m |
| Display | LCD |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum label width | 114 mm |
| Maximum roll diameter | 152 mm |
| Core diameter | 76 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POR, RUS, THA |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 9.6 W |
| Width | 253 mm (9.87 ") |
| Depth | 500 mm (19.5 ") |
| Height | 245 mm (9.56 ") |
| Weight | 12800 g (28.22 lbs) |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Supported network protocols | TCP/IP suite (TCP, UDP, ICMP, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SNMPv1/2c/3, SNMP-MIBII supported – over UDP/IP (private enterprise MIB included), SMTP Supports IPv4 and IPv6 |
| 84433210 | |
| Y | |
| DP, DPL, IPL, XML, ZPL II | |
| RoHS, ENERGY STAR, CE | |
| 8 | |
| Fixed | |
| Touch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.