Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39, EAN-13 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Laser |
| Working distance | 150 mm |
| Wavelength | 640 nm |
| Tilt reading angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -70 - 70 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 20000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| Bluetooth |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | RoHS |
| Buzzer | |
| Built-in display |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 100 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 84 mm (3.28 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 58 mm (2.26 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.