Back to Top
| Sensor type | Photo Diode |
| Wavelength | 650 nm |
| Interface | USB |
| Cable length | 1.82 m |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 60 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight | 76 g (0.17 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 150 x 22 x 29.6 mm |
| Light source | LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.