With HP Black Toner Laser Cartridge 18 000 pages CF287X print for longer periods of time than ever before, with more pages per optional high-yield cartridge.
With optional Original HP High Yield Toner cartridges, you may print more pages and replace cartridges less frequently.
Original HP Toner cartridges with JetIntelligence provide consistent quality at high rates.
Reduce energy consumption—Original HP Toner cartridges with JetIntelligence make your HP printer use less energy.
With revolutionary anti-fraud technology, you can be confident you're getting the genuine HP quality you paid for.
With specially formulated precision black toner, you can continue to rely on consistent quality at high rates.
Original HP Toner cartridges are compatible with HP printers.
Original HP Toner Cartridges with JetIntelligence produce more pages at faster rates than ever before, as well as inexpensive high-yield alternatives and anti-fraud technologies to assure consistent HP quality.
| Type | Laser cartridge |
| Original | |
| Page yield | 18000 pages |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise M506dn HP LaserJet Enterprise M506x HP LaserJet Pro M501dn HP LaserJet Pro M501n HP LaserJet Enterprise M527dn HP LaserJet Enterprise M527f HP LaserJet Enterprise M527c |
| OEM code | CF287X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Page yield (black) | 18000 pages |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package width | 373 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 281 mm |
| Package weight | 1650 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
