Back to Top
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor base frequency | 4.1 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor model | 8700F |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| USB ports quantity | 5 |
| Configurable TDP-up | 65 |
| AMD Ryzen AI | |
| 16 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
