Back to Top
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor model | 7700X |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit, Windows 10 - 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Maximum operating temperature | 95 °C |
| Launch date | 9/15/2022 |
| L1 cache | 0.512 MB |
| L2 cache | 8000 KB |
| AMD | |
| 4.5 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
