Intel DL Boost (Intel Deep Learning Boost) is a new collection of embedded CPU technologies aimed to speed up AI deep learning application cases. Intel Optane memory is a ground-breaking new type of non-volatile memory that lies between system memory and storage to boost system performance and responsiveness.
It smoothly maintains many tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS when used in conjunction with the Intel Rapid Storage Technology Driver, ensuring that data frequently used is stored on the quickest tier of storage. Intel Optane memory necessitates a unique hardware and software setup.
Intel Virtualization Technology (VT-x) allows a single hardware platform to act as numerous "virtual" systems at the same time. By dividing computing operations into discrete partitions, it improves management on Intel Core i5-12400 18 MB Processor by limiting downtime and maintaining productivity.
Intel Speed Shift Technology makes use of hardware-controlled P-states to deliver dramatically faster responsiveness with single-threaded, transient (short-duration) workloads like web browsing by allowing the processor to more quickly select the best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
Intel Turbo Boost Technology uses thermal and power headroom to dynamically increase the processor's frequency as needed, giving you a burst of speed when you need it and increased energy efficiency when you don't.
Two processing threads per physical core are provided by Intel Hyper-Threading Technology (Intel HT Technology).
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) adds support for IA-32 (VT-x) and Itanium processor (VT-i) virtualization to the current support for IA-32 (VT-x) and Itanium processor (VT-i) virtualization. End users can use Intel VT-d to increase system security and stability, as well as the performance of I/O devices in virtualized settings.
Second Level Address Translation (SLAT), commonly known as Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), accelerates memory-intensive virtualized applications. Through hardware optimization of page table management, Extended Page Tables on Intel Virtualization Technology platforms minimize memory and power overhead costs while also increasing battery life.
When used in conjunction with supporting software, the Intel 64 architecture enables 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms. The Intel 64 architecture boosts performance by allowing systems to access up to 4 GB of virtual and physical memory.
When the processor is idle, idle states (C-states) are used to save power. The operational state is C0, which indicates that the CPU is performing useful tasks. C1 is the initial idle state, C2 is the second, and so on, with the numerically higher C-states requiring additional power-saving operations.
Enhanced Intel SpeedStep Technology is a cutting-edge technology that enables great performance while also addressing the power-saving requirements of mobile computers. In response to CPU demand, traditional Intel SpeedStep Technology changes both voltage and frequency between high and low levels. Separation of Voltage and Frequency Changes, as well as Clock Partitioning and Recovery, are among the design concepts used in Enhanced Intel SpeedStep Technology.
Thermal Monitoring Technologies use a variety of heat management capabilities to safeguard the processor package and the system against thermal failure. The temperature of the core is detected by an on-die Digital Thermal Sensor (DTS), and thermal management capabilities minimize package power consumption and hence temperature when necessary to stay below normal operating parameters.
For NVMe-based solid state drives, Intel Volume Management Device (VMD) provides a common, reliable mechanism of hot plug and LED management.
Intel AES New Instructions (Intel AES-NI) are a set of instructions that enable data encryption and decryption to be done quickly and securely. AES-NI can be used in a variety of cryptographic applications, including mass encryption and decryption, authentication, random number generation, and authenticated encryption.
Intel Secure Key is made up of a digital random number generator that generates truly random numbers in order to make encryption algorithms more secure.
Disable is the command to use. Bit is a hardware-based security mechanism that can help protect servers and networks from viruses and malicious code attacks by preventing unwanted software from running and spreading on them.
Intel Device Protection Technology with Boot Guard guards the system's pre-OS environment against viruses and harmful software.
The integrity of kernel level code can be verified and enforced more reliably with mode-based Execute Control.
Return-oriented programming (ROP) control-flow hijacking attacks can lead to the misuse of lawful code snippets. Intel Control-flow Enforcement Technology (CET) helps protect against this.
| Processor family | Intel Core i5-12xxx |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor model | i5-12400 |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board graphics adapter outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1450 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 120 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x4692 / 0x4682 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of execution units | 24 |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel 64 | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Tjunction | 100 °C |
| Status | Launched |
| Launch date | Q1'22 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| 4.4 | |
| 6 | |
| 2.5 | |
| Y | |
| 8 | |
| N | |
| Intel | |
| 65 | |
| Y | |
| 117 | |
| 4.0 | |
| 2.1 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
