Back to Top
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 180 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | mSATA |
| Power consumption (read) | 1.4 W |
| Power consumption (write) | 1.6 W |
| Power consumption (idle) | 0.27 W |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.