Back to Top
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | |
| Hardware encryption | |
| SSD temperature monitoring | |
| Component for | PC/Thin Client/Tablet |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | <1 sector per 10^15 bits read |
| TBW rating | 185 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1600000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (idle) | 0.025 W |
| Intel® Rapid Start Technology | |
| Intel® Remote Secure Erase | |
| Intel High Endurance Technology (HET) | |
| Intel® Smart Response Technology |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Harmonized System (HS) code | 8471706000 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G182471 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Launch date | Q1'21 |
| SSD shock | Oper/ing;1000G,0.5ms--NonOper/ion;1500G,0.5ms |
| Random write (8GB span) | 315000 IOPS |
| Status | Launched |
| SSD endurance rating | 185 |
| Random read (8GB span) | 110000 IOPS |
| Sequential reading | 3000 MB/s |
| Processor family | Intel SSD 6 |
| Sequential writing speed | 1600 MB/s |
| Power consumption (active) | 0.08 W |
| Internal memory type | PCIe 3.0 x4, NVMe |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
