Back to Top
| Solid-state drive capacity | 500 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC |
| DevSlp (device sleep) support | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Certification | CE, FCC |
| Power consumption (read) | 2.2 W |
| Power consumption (max) | 3.5 W |
| Power consumption (idle) | 0.03 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Interface | Serial ATA |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 6.8 mm (0.27 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 86.18 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.