Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | RJ-45 |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connector(s) | RJ-11 |
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Wi-Fi |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Input current | 0.325 A |
| Supported network protocols | DHCP, IGMP v3, UDP, TCP, HTTP, Telnet, FTP |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Width | 171.5 mm (6.69 ") |
| Depth | 241 mm (9.4 ") |
| Height | 44.5 mm (1.74 ") |
| Weight | 790 g (1.74 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Network ready | |
| Link/Act LED | |
| Power supply type | 24 VDC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.