Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Data transfer rate | 8 GT/s |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-LR,10GBASE-SR |
| LAN controller | Intel XL710, Intel XL710-AM2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Product colour | Black, Green, Stainless steel |
| LED indicators | Y |
| Product family | Intel 10 Gigabit server adapter |
| Product series | Intel Converged X710 |
| Product codename | Fortville |
| Intelligent Offloads | |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | |
| Ethernet adapter ARK ID | 83965 |
| iWARP/RDMA | |
| On-chip QoS and Traffic Management | |
| Fiber Channel over Ethernet | |
| Intel Flexible Port Partitioning | |
| Intel Ethernet Power Management | |
| Storage-over-ethernet | |
| Intel Data Direct I/O Technology | |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) |
| Width | 167 mm (6.51 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Certification | FCC A, UL, CE, VCCI, BSMI, CTICK, KCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Quantity | 1 |
| Cable type | SFP+ Direct Attached Twin Axial Cabling up to 10m |
| Compatible operating systems | intel.com/support/EthernetOS |
| Interface type | PCIe v3.0 (8.0 GT/s) |
| Storage Over Ethernet | iSCSI NFS |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) |
| Product type | 13 |
| Status | Launched |
| Halogen free |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
