Intel Turbo Boost Technology uses thermal and power headroom to dynamically increase the processor's frequency as needed, giving you a burst of speed when you need it and increased energy efficiency when you don't.
Hyper-Threading Technology from Intel Per physical core, Intel HT Technology provides two processing threads. Highly threaded programs can complete tasks faster by doing more work in parallel.
INTEL XEON Gold 5320 Processor 39MB is designed for high-volume data center, multi-cloud computing, network, and storage workloads.
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) adds support for IA-32 (VT-x) and Itanium processor (VT-i) virtualization to the current support for IA-32 (VT-x) and Itanium processor (VT-i) virtualization. End users can use Intel VT-d to increase system security and stability, as well as the performance of I/O devices in virtualized settings.
Second Level Address Translation (SLAT), commonly known as Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), accelerates memory-intensive virtualized applications. Through hardware optimization of page table management, Intel Virtualization Technology devices minimize memory and power overhead costs while increasing battery life.
When paired with supporting software, Intel 64 architecture enables 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms. The Intel 64 architecture boosts performance by allowing systems to access up to 4 GB of virtual and physical memory.
The basic collection of commands and instructions that a microprocessor knows and can execute is referred to as an instruction set. The value displayed indicates the Intel instruction set this processor supports.
Additional instructions called Instruction Set Extensions can improve efficiency when the same operations are done on several data items. SSE - Streaming SIMD Extensions and AVX are two examples (Advanced Vector Extensions).
Intel Advanced Vector Extensions 512 - AVX-512 is a new instruction set extension that provides ultra-wide 512-bit vector operations capabilities, as well as up to 2 FMAs Fused Multiply Add instructions, to speed up performance for your most demanding computing jobs.
With single-threaded, transient - short duration workloads like web browsing, Intel Speed Shift Technology uses hardware-controlled P-states to deliver dramatically faster responsiveness by allowing the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
A new set of embedded processor technologies aimed at speeding up deep learning AI applications. It adds a new Vector Neural Network Instruction VNNI to Intel AVX-512, which improves deep learning inference speed greatly over prior versions.
Intel RDT provides unprecedented levels of insight and control over how applications, virtual machines (VMs), and containers use shared resources like last-level cache LLC and memory bandwidth.
Volume Management Device by Intel For NVMe-based solid state drives, VMD provides a common, reliable mechanism of hot plug and LED management.
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor cores | 26 |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | 5320 |
| Processor threads | 52 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 39 MB |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor codename | Ice Lake |
| Processor ARK ID | 215285 |
| Maximum internal memory supported by processor | 6144 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 185 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 64 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Scalability | 2S |
| Embedded options available |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel 64 | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Run Sure Technology | Y |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Tcase | 79 °C |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Intel | |
| 2.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
