Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MMC, MMC Mobile, SD, SDHC, SDXC |
| Interface type | USB 3.0 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Data |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 58.7 mm (2.29 ") |
| Depth | 7.9 mm (0.31 ") |
| Height | 17.5 mm (0.68 ") |
| Weight | 7 g (0.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.