Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | CF, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, RS-MMC, SD, SDHC, SDXC, xD |
| Supported drive bays | 3.5 " |
| Interface type | IDC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS, TAA |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 125 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 164 g (0.36 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 200 g |
| Cables included | USB |
| Manual | |
| Screws included |
| Power source type | USB |
| Chipset | ITE - 1336 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
