Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 2000 GB |
| Interface type | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A/Type-C |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 50 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 11 mm (0.43 ") |
| Weight | 11.8 g (0.03 lbs) |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 31.8 g |
| Quick start guide |
| Chips organisation | Genesys Logic - GL3224 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
