Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | microSDHC, microSDXC, MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Interface type | USB 3.0 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| Certification | RoHS |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 10 mm (0.39 ") |
| Height | 64 mm (2.5 ") |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 0.8 x 0.4 x 2.5 " |
| Weight (imperial) | 0.005 lbs |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 168 mm |
| Manual | |
| Memory card included | N |
| Number of slots | 2 |
| Compatible operating systems | Windows XP, Windows Vista, Windows 7 Mac OS |
| USB powered |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.