Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | CF, Memory Stick (MS), miniSD, MMC, MMCmicro, MS PRO, MS PRO Duo, MS Pro-HG, MSXC, SD, SDHC, SDXC, xD |
| Supported drive bays | 3.5 " |
| Interface type | USB 3.0 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 254 g (0.56 lbs) |
| Manual |
| Compatible operating systems | Windows 7 (32-/64-bit) / Vista (32-/64-bit) / XP (32-/64-bit) / Server 2003 & 2008 (32-/64-bit) / Server 2008 R2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
