Back to Top
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps,1280x720@30fps,1920x1080@30fps |
| Video formats supported | YUV |
| Maximum image resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 5 x |
| Face tracking | |
| Automatic light correction | |
| Diagonal field of view | 95 u00b0 |
| Minimum illumination | 1 lx |
| Built-in microphone | |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Number of microphones | 1 |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.9 " |
| Built-in flash | |
| Cable length | 1.8 m |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 70 mm (2.73 ") |
| Height | 51 mm (1.99 ") |
| Weight | 28 g (0.06 lbs) |
| Manual |
| Tripod mounting supported | |
| Minimum processor speed | 1 GHz |
| Minimum RAM | 512 MB |
| Minimum hard disk space | 0.2 GB |
| Internet connection required | |
| USB powered | |
| Y | |
| 5 | |
| Y | |
| 200 | |
| Full HD | |
| Windows Embedded Standard 7 32-bit, Windows Embedded Standard 7 64-bit, Windows XP Embedded | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.