Back to Top
| Device interface | USB |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 2 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | IR LED |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Material | ABS synthetics |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Red |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, WEEE, ICES-003 |
| Cable length | 1.83 m |
| Power source | Cable |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 59.6 mm (2.32 ") |
| Depth | 117 mm (4.56 ") |
| Height | 36.2 mm (1.41 ") |
| Mouse weight | 110 g |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.