Back to Top
| Multi-device support | |
| Silent click |
| Device interface | RF Wireless+Bluetooth |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 4 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 4 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Customizable movement resolution | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Left-hand |
| Product colour | Graphite |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Surface coloration | Monotone |
| Ergonomic design | |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Vertical design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 108 mm (4.21 ") |
| Height | 71 mm (2.77 ") |
| Receiver width | 14.4 mm |
| Receiver depth | 6.6 mm |
| Receiver height | 18.4 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 129 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 166 mm |
| Package weight | 190 g |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Weight | 125 g (0.28 lbs) |
| Y | |
| 70 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
