Intel Core i3-8145UE(4MB Cache, 2.2GHz), 8GB DDR4-SDRAM, 256GB SSD, Intel UHD Graphics 620, LAN, WLAN, Bluetooth, Windows 10 Pro 64-bit
This powerful and versatile device seamlessly interacts with smart devices and sensors, increasing productivity and improving workflow. With 8th Gen Intel processors and a fanless design, the M90n Nano IoT is fast, reliable, and quiet. Plus, it meets stringent durability standards and can withstand harsh work environments.
Increased productivity and better workflow are just two of the ways that the Internet of Things, or IoT, can help an organization. By seamlessly interacting with smart devices and sensors, both near and far, the ThinkCentre M90n Nano IoT lets your business leverage the real benefits of IoT.
Thanks to 8th Gen Intel@ processors, the ThinkCentre M90n Nano IoT performs as fast and reliable as a regular PC—but is only half the size. And with the USB-C port, you have expansion options, too.
Being fanless, the ThinkCentre M90n Nano IoT is far quieter than most PCs. So you can tuck it almost anywhere—under a desk, in a cupboard, or on a shelf. What’s more, it meets the most stringent of durability tests (including military standards) and can withstand the harshest of work environments, such as a desert or high altitude.
Why rip out legacy systems, when an I/O box can breathe new life into them, quickly and easily? The extra ports and connectivity can enhance your investment and bottom line, too. In addition, you can affix the ThinkCentre M90n Nano IoT to a VESA mount, industrial DIN rail, or any type of bracket in a flash.
Designed with the ever-expanding IoT network in mind, the ThinkCentre M90n Nano IoT has been certified for Windows 10 IoT Enterprise, Microsoft Azure IoT Edge, and Ubuntu. It also supports 4G LTE technology, enabling it to communicate faster with your network.
Each ThinkCentre M90n Nano IoT is hardwired with the Trusted Platform Module (TPM) chipset, an international standard for safeguarding critical data like passwords and encryption keys. In addition, you can physically secure it with a Kensington lock.
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | i3-8145UE |
| Processor family | Intel Core i3-8xxx |
| Processor cores | 2 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Configurable TDP-down frequency | 1.6 MHz |
| Configurable TDP-down | 12.5 W |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | |
| Non-ECC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 3.0 |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| DVI port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Microphone in | |
| Combo headphone/mic port | |
| Serial ports quantity | 2 |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Intel 64 | |
| Execute Disable Bit | |
| Embedded options available | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel TSX-NI | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Trusted Execution Technology |
| Power supply | 65 W |
| Width | 179 mm (6.98 ") |
| Depth | 88 mm (3.43 ") |
| Height | 34.5 mm (1.35 ") |
| Weight | 720 g (1.59 lbs) |
| Display included |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel | |
| 2.4 | |
| 25 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.