Back to Top
| Internal | |
| Product colour | Black |
| Disc loading type | Tray disc loader |
| Mounting | Horizontal |
| Certification | RoHS, EMC/EMI, UL, TÜV, SEMKO |
| Purpose | Desktop/Notebook |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Interface | USB 2.0 |
| Disc types supported | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW, DVD-RW DL |
| LightScribe | |
| Drive device, buffer size | 0.75 MB |
| Burst transfer rate | 480 MB/s |
| CD write speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 24 x |
| CD rewrite speed | 24 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| DVD+R write speed | 6 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD-RAM write speed | 5 x |
| CD read speed | 24 x |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-RW read speed | 24 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD-RAM read speed | 6 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| DVD-RAM access time | 260 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Width | 141 mm (5.5 ") |
| Depth | 136.5 mm (5.32 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Bundled software | Power2Go, PowerBackup, YouCam, LabelPrint, Norton internet Security |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
