Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Response time | 1 ms |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Cable length | 2.1 m |
| Power source | Cable |
| Power consumption | 500 mA |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 62.15 mm (2.42 ") |
| Depth | 116.6 mm (4.55 ") |
| Height | 38.2 mm (1.49 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 156.9 g |
| Master carton width | 165 mm |
| Master carton length | 195 mm |
| Master carton height | 118 mm |
| Master carton weight | 730.6 g |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 85 g (0.19 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
