Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 2 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black, Red |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Surface coloration | Monotone |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 55 mm (2.15 ") |
| Depth | 38.6 mm (1.51 ") |
| Height | 95 mm (3.71 ") |
| Receiver width | 18.7 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 83 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 120.7 g |
| Master carton width | 166 mm |
| Master carton length | 251 mm |
| Master carton height | 112 mm |
| Master carton weight | 648 g |
| Weight | 84 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
