Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | White |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Width | 61.5 mm (2.4 ") |
| Depth | 97.7 mm (3.81 ") |
| Height | 35.2 mm (1.37 ") |
| Receiver width | 23.1 mm |
| Receiver depth | 18.7 mm |
| Receiver height | 6.6 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Weight | 70.5 g (0.16 lbs) |
| CarbonNeutral | |
| 59 | |
| 4.05 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
