Back to Top
| Megapixel | 3 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Camera HD type | Full HD |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1920x1080@30fps |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 3.67 mm |
| Diagonal field of view | 78 u00b0 |
| Built-in microphone | |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Lens material | Glass |
| Built-in flash | |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Mobile operating systems supported | Android 5.0 |
| Width | 94 mm (3.67 ") |
| Depth | 71 mm (2.77 ") |
| Height | 43.3 mm (1.69 ") |
| Weight | 162 g (0.36 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 195.5 g |
| Master carton width | 146 mm |
| Master carton length | 232 mm |
| Master carton height | 95 mm |
| Master carton weight | 560 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
