Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 4 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA II |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Audio connector | |
| Front panel connector | |
| CPU fan connector | |
| Chassis intrusion connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 6 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125-BG |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Audio chip | Realtek ALC4080 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X670 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home x64, Windows 11 x64 |
| Width | 304.8 mm (11.89 ") |
| Depth | 243.84 mm (9.51 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
