Back to Top
| Display diagonal | 31.5 " |
| Display brightness (typical) | 380 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Digital vertical frequency | 56 - 61 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 5 W |
| Product colour | Black |
| AMD FreeSync |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| VESA mounting | |
| Pivot | |
| Pivot angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 35 \u00b0 |
| Height adjustment | 150 mm |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 48 W |
| Certification | TÜV-Typ, CE, EPA Energy Star 8.0, ErP, EPEAT BRONZE |
| Width | 714.3 mm (27.86 ") |
| Depth | 45.7 mm (1.78 ") |
| Height | 420.1 mm (16.38 ") |
| Weight | 6500 g (14.33 lbs) |
| Width (with stand) | 714.3 mm |
| Depth (with stand) | 485.9 mm |
| Height (with stand) | 645.5 mm |
| Weight (with stand) | 9900 g |
| Package width | 821 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 507 mm |
| Package weight | 13300 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| DisplayPort cable length | 1.5 m |
| HDMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
