Back to Top
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Hot keys | |
| Keyboard number of keys | 24 |
| Programmable hot keys | |
| Keyboard keys operating life | 1 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black, Grey |
| Backlight | |
| Backlight colour | Blue/Red |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Certification | FCC class B, CE, WEEE |
| Cable length | 1.42 m |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 75 mA |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 147 x 97 x 24 mm |
| Keyboard weight | 285 g |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.